Etusivu/Vireilletulot
Vireilletulot

Kuntalaki velvoittaa kuntaa tiedottamaan valmistelussa olevista asioista sekä siitä, millä tavoin kuntalaiset voivat osallistua päätösten valmisteluun. Vireilletulovaihessa osallisuudella tarkoitetaan kuntalaisen oikeutta tiedon saamiseen ja tuottamiseen. Kuntalaiset voivat vaikuttaa asioihin monella tapaa. Suoran vaikuttamisen tapoja ovat muun muassa aloitteiden tekeminen, palautteen ja kysymysten lähettäminen, yhteyden ottaminen luottamushenkilöihin ja viranhaltijoihin sekä osallistuminen yleisötilaisuuksiin, kyselyihin ja keskusteluun. 

Alla olevasta linkistä pääset vireille tulleiden asioiden luetteloon.

Vireilletulot 11.-17.11.2019

Vireilletulot 28.10.-3.11.2019

Vireilletulot 21.-27.10.2019

Vireilletulot 14.-20.10.2019

Vireilletulot 7.-13.10.2019

Vireilletulot 30.9.-6.10.2019

Vireilletulot 23.-29.9.2019

Vireilletulot 16.-22.9.2019

Vireilletulot 9.-15.9.2019

Vireilletulot 2.-8.9.2019

Vireilletulot 12.-25.8.2019

Vireilletulot 5.-11.8.2019

Vireilletulot 1.-7.7.2019

Vireilletulot 24.-30.6.2019

Vireilletulot 17.-23.6.2019

Vireilletulot 10.-16.6.2019

Vireilletulot 3.-9.6.2019