Etusivu/Vireilletulot
Vireilletulot

Kuntalaki velvoittaa kuntaa tiedottamaan valmistelussa olevista asioista sekä siitä, millä tavoin kuntalaiset voivat osallistua päätösten valmisteluun. Vireilletulovaihessa osallisuudella tarkoitetaan kuntalaisen oikeutta tiedon saamiseen ja tuottamiseen. Kuntalaiset voivat vaikuttaa asioihin monella tapaa. Suoran vaikuttamisen tapoja ovat muun muassa aloitteiden tekeminen, palautteen ja kysymysten lähettäminen, yhteyden ottaminen luottamushenkilöihin ja viranhaltijoihin sekä osallistuminen yleisötilaisuuksiin, kyselyihin ja keskusteluun. 

Alla olevasta linkistä pääset vireille tulleiden asioiden luetteloon.

Vireilletulot 1.-7.7.2019

Vireilletulot 24.-30.6.2019

Vireilletulot 17.-23.6.2019

Vireilletulot 10.-16.6.2019

Vireilletulot 3.-9.6.2019

Vireilletulot 27.5.-2.6.2019

Vireilletulot 13.-19.5.2019

Vireilletulot 6.-12.5.2019

Vireilletulot 29.4.-5.5.2019

Vireilletulot 15.-21.4.2019

Vireilletulot 8.-14.4.2019

Vireilletulot 1.-7.4.2019

Vireilletulot 25.-31.3.2019

Vireilletulot 18.-24.3.2019

Vireilletulot 11.-17.3.2019