Siirry sisältöön
Etusivu/Vireilletulot
Vireilletulot

Kuntalaki velvoittaa kuntaa tiedottamaan valmistelussa olevista asioista sekä siitä, millä tavoin kuntalaiset voivat osallistua päätösten valmisteluun. Vireilletulovaiheessa osallisuudella tarkoitetaan kuntalaisen oikeutta tiedon saamiseen ja tuottamiseen. Kuntalaiset voivat vaikuttaa asioihin monella tapaa. Suoran vaikuttamisen tapoja ovat muun muassa aloitteiden tekeminen, palautteen ja kysymysten lähettäminen, yhteyden ottaminen luottamushenkilöihin ja viranhaltijoihin sekä osallistuminen yleisötilaisuuksiin, kyselyihin ja keskusteluun. 

Alla olevasta linkistä pääset vireille tulleiden asioiden luetteloon.

Vireilletulot 12.–18.4.2021

Vireilletulot 5.-11.4.2021

Vireilletulot 29.3.-4.4.2021

Vireilletulot 22.-28.3.2021

Vireilletulot 15.-21.3.2021

Vireilletulot 8.–14.3.2021

Vireilletulot 1.-7.3.2021

Vireilletulot 22.-28.2.2021

Vireilletulot 15.-21.2.2021

Vireilletulot 8.-14.2.2021

Vireilletulot 1.-7.2.2021

Vireilletulot 25.-31.1.2021

Vireilletulot 18.-24.1.2021

Vireilletulot 11.-17.1.2021

Vireilletulot 4.-10.1.2021

Vireilletulot 28.12.2020-3.1.2021