Etusivu/Vireilletulot
Vireilletulot

Kuntalaki velvoittaa kuntaa tiedottamaan valmistelussa olevista asioista sekä siitä, millä tavoin kuntalaiset voivat osallistua päätösten valmisteluun. Vireilletulovaihessa osallisuudella tarkoitetaan kuntalaisen oikeutta tiedon saamiseen ja tuottamiseen. Kuntalaiset voivat vaikuttaa asioihin monella tapaa. Suoran vaikuttamisen tapoja ovat muun muassa aloitteiden tekeminen, palautteen ja kysymysten lähettäminen, yhteyden ottaminen luottamushenkilöihin ja viranhaltijoihin sekä osallistuminen yleisötilaisuuksiin, kyselyihin ja keskusteluun. 

Alla olevasta linkistä pääset vireille tulleiden asioiden luetteloon.

Vireilletulot 26.11.-2.12.2018

Vireilletulot 19.-25.11.2018

Vireilletulot 12.-18.11.2018

Vireilletulot 5.-11.11.2018

Vireilletulot 29.10.-4.11.2018

Vireilletulot 15.-21.10.2018

Vireilletulot 8.-14.10.2018

Vireilletulot 1.-7.10.2018

Vireilletulot 24.-30.9.2018

Vireilletulot 17.-23.9.2018

Vireilletulot 10.-16.9.2018

Vireilletulot 1.-9.9.2018

Vireilletulot 9.7.-31.8.2018